مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی

مؤسّسه پژوهشی فرهنگی مصابیح‌الهُدیٰ، با هدف حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی حاج‌آقا مجتبی تهرانی (رحمه الله علیه)، به اصرار شاگردان و ارادتمندان ایشان، در سال 1388 هـ.ش به‌صورت رسمی آغاز به فعّالیت نموده است.

معظّم‌له(رحمه الله علیه) پس از بازگشت از نجف‌اشرف به ایران، در سال 1350 هـ.ش برگزاری جلسات درس تفسیر و معارف اسلامی را آغاز کردند و تا پایان عمر پُر برکت ایشان ادامه داشت. بدین‌ترتیب، ایشان گنجینه‌ای گران‌بها از خود باقی گذاشتند که اکسیری شفا‌بخش برای روح و جان انسان‌های حقّ‌جو محسوب می‌شود که طالب شفای حقیقی‌اند؛ لذا با تشخیص به حقّ شاگردان و ارادتمندان ایشان، مؤسّسه‌ای لازم بود تا مجموعه این بیانات نورانی و معارف ناب اسلامی را بعد از پیاده‌سازی و تدوین به‌صورت منظّم و تخصّصی، به‌نحوی شایسته و در خور شأن رفیع ایشان به طالبان هدایت، ارائه نماید تا طیف وسیعی از جویندگان معارف الهی بتوانند با این گنجینه آشنا شده و از آن بهره‌مند شوند.

مجموعه زحمات طاقت فرسای علمی معظّم‌له(رحمه الله علیه)، شامل سلسله جلسات اخلاق و معارف اسلامی (2000 جلسه)، اصول عقاید (200جلسه)، سلسله مباحث سیر و سلوک‌الی‌الله (560 جلسه)، مجموعه بیانات پیرامون تفسیر کلام‌الله‌مجید (500 جلسه) و تدریس تخصّصی دروس خارج فقه و اصول (3500 جلسه)، به‌صورت فیلم و صوت در خزانه مؤسّسه مصابیح‌الهُدیٰ محفوظ است. إن‌شاءالله تمامی بیانات ایشان که حاصل سال‌ها غور و تدبّر در آیات کلام‌الله مجید و روایات ائمهمعصومین(علیهم‌السّلام) است، به‌نحوی شایسته در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

البتّه باتوجّه به دغدغه مؤسّسه مبنی بر حفظ ادبیات و لحن دل‌نشین ایشان، این کار، دقّت و ظرافت بسیاری می‌طلبد و از این رو زمان بیشتری لازم است تا همه این بیانات پس از تبدیل به‌صورت مکتوب و ویرایش‌های ادبی و تخصّصی و مستندسازی آیات و روایات، همراه با دقّت و نظارت لازم، در اختیار عموم قرار گیرد.

لازم به ذکر است که بخشی از بیانات ایشان با کیفیّت بسیار مطلوب به‌صورت لوح فشرده با موضوعات متنوع در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد تا معارف ناب الهی با لحن و صدای دل‌نشین ایشان به سمع علاقه‌مندان برسد.

همچنین مؤسّسه مصابیح‌الهُدیٰ، با تلاش فراوان و بی‌وقفه سعی دارد تا متن تمامی جلسات به همراه صوت مربوطه در سایت مؤسّسه در دسترس عموم قرار گیرد تا علاقه‌مندان از هر نقطه جهان بتوانند از این گنجینه کم‌نظیر بهره‌مند شوند.

آدرس سایت: mojtabatehrani.ir